تبلیغات
ظهور 313 - نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»- قسمت اول

نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»- قسمت اول

نویسنده : مدیریت سایت سه شنبه 19 فروردین 1393 12:24 ب.ظ  •    ارسال شده در: مقالات

استودیوی انیمیشن سازی پیکسار یا به اختصار پیکسار یک استودیوی انیمیشن سازی امریکایی است که در کالیفرنیا واقع شده است .

این شرکت توسط استیو جابز و ادوین کتمول ایجاد شد .

directors 300x133 نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»

انیمیشن های معروفی چون  داستان اسباب بازی ، در جستجوی نمو ، ماشین ها ، بالا ، شجاع و دانشگاه هیولاها ساخته ی این شرکت هستند. برخی از این انیمشن ها به عنوان انیمشن های سال شناخته شده اند.


مشخصات انیمیشن :

کارگردان : دن اسکانلون (dan scanlon)

تهیه کننده : کری رای (kori rae)

نویسندگان : Dan iel Gerson - Robert L. Baird - Dan Scanlon

 تاریخ انتشار : ۲۱ جون ۲۰۱۳           بودجه ساخت : ۲۰۰ میلیون دلار          میزان فروش : ۷۴۳ میلیون دلار       کشور : ایالات متحده ی امریکا

استودیوهای سازنده : والت دیزنی – پیکسار                   توزیع : موشن پیکچر – والت دیزنی                  زبان : انگلیسی

گویندگان :

بیل کریستال (مایک ) جان گودمن (سالیوان)  استیو بوشمی (راندال)  باب پترسون (رز)    جان راتزنبرگر

کاراکترها :

monster university 259x300 نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»

داستان انیمیشن :

یک هیولای جوان که با اسم میشل مایک وازوسکی شناخته می شود ارزو می کند وقتی بزرگ شد یک از ترساننده ها شود . یازده سال بعد ، مایک یک ترساننده در دانشگاه هیولاها است ، جایی که او با هم اتاقی اش ، رندال رندی بوگس و یک هیولای بزرگ آبی و پشمالو (خزدار) دیدار می کند .

مایک سخت مطالعه می کند ، در حالی که سالی ممتاز (که از خانواده با استعداد ترساننده ها است) به توانایی ترسانندگی طبیعی خود اعتماد دارد . در امتحان پایانی ، مایک و رقیبش سالی نمی توانند توجه دین هاردستکرایبل (استادشان) را جلب کنند بنابراین شکست خورده و از برنامه کنارگذاشته می شوند و این باعث می شود که سالی از انجمن غرش امگا کنار گذاشته شود . مایک می خواهد که خودش را با ورود به بازی های وحشت به اثبات می رساند و انجمن کافه اوزما که قبلا از برنامه ترس کنار گذاشته شده بودند با وی همراه می شوند اما چون در ابتدا تعداد انها کمتر از استاندارد انجمنها است رد می شوند و بعد سالیوان به انها پیوسته و مایک با بی میلی حضور سالیوان را می پذیرد .

کافه اوزما در مبارزه اول شکست می خورد ، اما چون یکی از تیم ها به خاطر استفاده از ژل محافظ کنار گذاشته می شود کافه اوزما می تواند در مسابقات باقی بماند . رقابت کنندگان در مسابقات در پارتی انجمن غرش امگا شرکت می کنند دراین پارتی رقابت کنندگان در بازی ها به تحقیر و دلسرد کردن تیم کافه اوزما می پردازند . مایک یک دیدار مخفی را با شرکت هیولاها ترتیب می دهد تا روحیه تیم را بالا ببرد ، اما سالی هنوز شک دارد که مایک بتواند یک بترسان واقعی شود . پس از اینکه تیم در دور اول پیروز می شود ، مایک می فهمد که سالی برای اینکه رکورد مایک ارتقا پیدا کند کلک سوار کرده است . مایک برای اینکه ثابت کند که او می توان بترسان باشد به سمت ازمایشگاه در مدرسه می رود تا بتواند وارد جهان انسان ها شود ، اما در رو به یک کمپ تابستانی بازمی شود و او نمی تواند کابینی پر از بچه را بترساند .

در دانشگاه سالی به هاردیسکرایبل اقرار می کند که کلک سوار کرده است ، فقط برای اینکه او به انها اجازه بازگشت به دوره اموزشی را بدهد . بعد از اینکه سالی می فهمد که چه اتفاقی افتاده از در (در ورود هیولاها به جهان انسانها) وارد می شود و به دنبال مایک می گردد . پس از این که سالی ، مایک را پیدا و با او اشتی می کند ، انها سعی می کنند با هم بازگردند اما متوجه می شوند که در جهان انسانها گیر افتاده اند چون هاردیسکرایبل در را غیر فعال کرده و منتظر است تا مقامات مسئول فرا برسند . مایک تشخیص می دهد که تنها راه بازگشت به جهان هیولاها تولید انرژی کافی از جیغ است تا بتوان به وسیله ی ان برق در را فراهم کرده و به جهان خود بازگردند . سالی و مایک با یکدیگر همکاری می کنند ، بزرگسالان را می ترسانند ، و مقدار زیادی انرژی جیغ را تولید کرده و این به انها اجازه می دهد تا به آزمایشگاه بازگردند . کارانها منجر به اخراج آنها از دانشگاه می شود ، اما اعضای دیگر کافه اوزما اجازه پیدا می کنند تا به دوره های ترس دانشگاه بازگردند چون هاردسکرایبل تحت تاثیر عملکرد انها در بازی ها قرار گرفته است . انها از سالی و مایک خداحافظی می کنند  . هاردیسکرایبل به انها می گوید که  انها اولین کسانی بودند که وی را شگفت زده کردند و ابراز امیدواری می کند که در اینده موفق باشند . مایک و سالی در شرکت هیولاها  در میل روم تحت مدیریت مرد برفی زشت مشغول به کار می شوند . انها سعی می کنند تا در کار خود سر امد باشند و بتوانند دوباره عضوی از تیم بترسان شوند .

خطوط تعلیق :

 خط تعلیق اصلی :

چگونگی ثبت رکورد جدید در ترساندن انسانها

ایا مایک می تواند رکورد ثبت طولانی ترین جیغ را بزند و بهترین بترسان شود ؟

خطوط تعلیق فرعی :

 نحوه ی عبور انجمن کافه اوزما از مراحل مختلف مسابقه وحشت افرینان (هر مرحله خود خط تعلیقی دارد)

چگونگی رهایی مایک و سالیوان از حبس در جهان انسانها

نقد : 

ترس :

Scared Child at Nighttime 240x300 نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»

یکی از موضوعات مهم که در زندگی تمامی انسان ها وجود دارد ترس است . تقریبا انسان یا موجودی وجود ندارد که ترس را تجربه نکرده باشد . اما اینکه چه عواملی باعث می شوند که موجودات بترسند می تواند متفاوت باشند .

تعریفی که که از ترس ارائه می شود به صورت زیر است :

” ترس احساسی است که هنگام دریافت تهدید باعث می شود افراد سریعا از آن تهدید دور شده و معمولا در جایی مخفی شوند . “

در سینما بخصوص سینمای غرب در دهه های اخیر سعی می شود که فیلم های ترسناک زیادی ساخته شود . این فیلم ها در کنار ترساندن افراد سبب بالارفتن ظرفیت هیجان نیز در انها می شود . در واقع سینمای غرب به خصوص هالیوود سعی دارد بیشتر با دامن زدن به مسائل ماورائی نوعی ترس را برای انسانها فراهم اورد .

 نکته جالب اینجاست که سینمایی هالیوود سعی دارد که ایمان به غیب را زیر سوال ببرد اما المان ها و شخصیت هایی که در فیلم های هالیوودی مشاهده می کنیم روگرفتی از موجودات و المان های ماورایی هستند . مثلا جن یک موجودی است که ان را می توان در عالم ماورا و غیب جستجو کرد نه در عالم ماده و حس اما در بسیاری از فیلم های غربی این موجود نقش مهمی ایفا می کند .

غرب در وضعیتهای مدرن و پست مدرن سعی در تقدس زدایی و کنار گذاشتن غیب داشت اما با عبور از ان وضعیت ها انسان غربی نه تنها نتوانست با ان شرایط خود را وفق دهد بلکه جلوتر از انها به دنبال یک گمشده ای می گشت که نمی توانست آن را در مدرنیسم و پست مدرنیسم پیدا کند . این نشان از یک نیروی درونی انسانهاست که میل به پذیرش عالم غیب و ماورا را دارند اما برخی تلاش می کنند که این نیرو را سرکوب کنند . امروز غرب در عصر ترنس مدرنیسم سیر می کند . عصری که در ان موجودات عجیب و غریبی ناشی از تخیلات انسانها ساخته و پرداخته می شود تا شاید جان تشنه ی انسانهای دور شده از عالم ماورا را سیراب کنند  اما متاسفانه جهتی که در براوردن این خواسته داده می شود دارای مشکل است و سبب انحراف بشریت می شود . در این تخیلات موجوداتی شبیه سازی می شوند که در برخی موارد ترساننده باشند . برخی از این موجودات در گستره هیولاها جای میگیرند . هیولاهایی که در انسان ها ترس ایجاد کنند .

اساس این انیمشن بر ترساندن استوار شده است . هر کدام از هیولاها بیشتر ترساننده باشند و بتوانند انسانها را با ضریب بالاتری بترسانند درجه بالاتری پیدا می کنند . یک شخصیت مغرور و مصمم وجود دارد که رکورد ترساندن انسانها را زده و کسی نتوانسته ان رکورد را بشکند . و این شخصیت در دانشگاه هیولاها دارای جایگاه بالایی است .

ملاک و معیار برای برتر بودن در دانشگاه هیولاها ترساننده بودن است . شخصیت اصلی فیلم مایک وازوسکی اصلا چهره ی ترسناکی ندارد اما از کودکی علاقه داشته که در اینده یکی از ترسناک ترین هیولاها شود . این هیولا که جثه ی کوچکی دارد در چهره اش ترس انچنان جایگاهی ندارد ! اما در نهایت می تواند رکورد ترساننده ترین را به همراه سالیوان دوست هیولایش بزند .

اما به جای اینکه او از ویژگی ذاتی ترساننده بودن هیولایی برخوردار باشد از هوش بالایی برخوردار است و با نقشه های که می کشد می تواند رکورد ترساندن را بشکند . در اینجا ترس به عنوان یک خصوصیت هیولایی تحت تاثیر هوش و ترفندهای هوشمندانه قرار می گیرد . این در حالی است که سالیوان از نیروی ترسانندگی ذاتی بالایی برخوردار است اما خود او اعتراف می کند که تحت تاثیر برنامه و طرح مایک قرار گرفته است .

در این انیمشن عملیات ترساندن روی انسانها انجام می شود . یک هیولای ترساننده باید بتوانند انسانها به خصوص کودکان (قبل از اینکه والدینشان متوجه شوند) را بترساند . بالاترین رکورد ترس گرفتن جیغ بیشتر از انسانهاست . که این جیغ ها ذخیره شده و از ان انرژی تولید می کنند . یعنی ماده اولیه برای تولید انرژی مورد نیاز هیولاها صدای جیغ ناشی از ترس است .

با این تفاسیر سعی شده که به مقوله ترس هم به شکل مادیگرایانه نگاه شود .

ترس از خدا در اسلام بالاترین جایگاه ترس را دارد . ترسی که سبب می شود انسانها دامن خود را به گناهان الوده نکنند و از دستورات خداوند پیروی کنند . همچنین ترس برای موجودات ماورایی مانند جن ها و ملائکه هم مانند انسان است . انها نیز اگر بالاترین ترس را از خدا داشته باشند سعی می کنند که بهتر فرمان الهی را اجرا کنند . ولی تفاوتی که بین ترس از خدا با ترس های دیگر وجود دارد این است که ترس از خدا شیرین و گواراست و موجب اسودگی و ارامش در انسان می شود ولی ترس های دیگرموجب وحشت و آشفتگی انسان می شود .

در این انیمشن هیولاها هستند که بیشترین ترس را در انسان ایجاد می کنند ان هم از نوع وحشت آور ان نه از نوع ارامش بخش .

ترس در فلسفه ی غرب هم جایگاه بالایی دارد . به عنوان نمونه در اثر ” ترس و لرز ” سورن کیرکگور فیلسوف معروف اگزیستنسیالیست به موضوع ترس پرداخته می شود که این فیلسوف  با شروع از ترس به فسلفه اگزیستنس می رسد .

غول ها و هیولاها :

original 300x225 نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها»

عواملی که در این فیلم نقش ترساننده را بازی می کنند هیولاها هستند . از زمان های گذشته تا به امروز در افسانه ها حرف از هیولاهایی با ویژگی های مختلف زده می شود . وجه مشترک اکثرهیولاها وحشت ناک بودن و ترساننده بودن انهاست .در اسطوره ها و افسانه ها ی یونانی ، چینی ، ایرانی و … هیولاها جایگاه ویژه ای دارند .  علاوه بر این هیولاها دارای ویژگی ها منحصر به فرد و نیروهای خاصی هستند .در قدیمی ترین اثر باقی مانده در غرب یعنی ایلیاد و ادیسه هومر که مربوط به دوران اساطیری می شود به موضوع هیولاها و غول ها بسیار پرداخته شده است .موضوع هیولاها از دیر باز مورد علاقه انسان ها بوده است اما با پر رنگ شدن نقش سینما در جهان ، سینماگران سعی می کنند که به این موضوع از منظرهای مختلف دامن بزنند .در این انیمیشن بیشتر از اینکه به بعد قدرت و نیرومندی هیولاها توجه شود به بعد ترسانندگی انها نگاه شده است .هیولاها در برابر انسان ها قرار داده شده اند . به گونه ای که جیغ ناشی از ترس انسانها باعث تولید انرژی برای هیولاها می شود .

سوالی که ممکن است فکرها را مشغول کند این است که چرا تا این حد در سینما به خصوص سینمای غرب به موضوع هیولاها و غول پرداخته می شود و ایا هیولاها واقعیت دارند یا نه ، چرا انسانها به عنوان ابزارهایی برای اهداف خاص از انها استفاده می کنند و اصلا از دیدگاه دینی چنین موجوداتی قابل پذیرش اند و ساخت چنین اثار سینمایی مشکلی ندارند ؟

پرداختن این گونه موضوعات ریشه در تاریخ و اسطوره سازی های غرب دارد . در اسطوره سازی اکثر هیولاهایی که ساخته و پرداخته می شوند ماهیت واقعی ندارند و تنها ساخته تخیل و ذهن بشر است .تخیل پردازی بیش از حد سبب می شود انسان از عالم واقع دور شود و هدف اصلی انسان که متعالی شدن است در حاشیه قرار گیرد و به مرور از زندگی او حذف شود . این نوع تخیل پردازی از منظر دینی نکوهش شده و مورد قبول نیست .

شخصیت سازی های تخیلی سبب می شود انسان از ماهیت اصلی خود دور بماند و نه تنها از عالم مادی که در ان زندگی می کند دور می شود ( و در عالم ذهنی مشغول می شود ) بلکه دیگر عالم ماورا و غیب جایگاهی  در زندگی انسان ها پیدا نمی کند . در این صورت جهان ذهنی جای عالم غیب را میگیرد واین خود خسرانی بزرگ برای انسانها پدید می آورد .این تخیل پردازی ها تا جایی پیش می رود که انسانها حتی از زندگی عادی خود غافل می شوند و مشکلات بسیاری برای خود پدید می اورند .برچسب ها: نقد انیمیشن دانشگاه هیولاها ، نقد انیمیشن صهیونیستی دانشگاه هیولاها ، نقد و بررسی انیمیشن استراتژیک «دانشگاه هیولاها» ، نماد های فراماسونری در تیمیشن دانشگاه هیولاها ، نماد گرایی در انیمیشن Monster University ، شیطان پرستی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 19 فروردین 1393 12:49 ب.ظ

جمعه 4 اسفند 1396 05:32 ب.ظ
به نظر شما به چه معناست که من می دانم که میزبان شما چیست
استفاده كردن؟ من وبلاگ خود را در 3 مرورگر وب مختلف بارگذاری کرده ام و باید بلافاصله این وبلاگ را بگویم
خیلی سریعتر و بیشتر. آیا شما می توانید یک ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خوب را توصیه کنید
در قیمت صادقانه؟ خیلی ممنونم
شنبه 1 مهر 1396 04:02 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time
and actual effort to create a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and
never seem to get nearly anything done.
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:18 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest
but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to
come back later. All the best
جمعه 16 تیر 1396 06:45 ب.ظ
I every time used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of net so from now I am using
net for posts, thanks to web.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:44 ق.ظ
Very descriptive post, I liked that a lot. Will there be a
part 2?
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:08 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your blog.

You have some really good articles and I believe I
would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to
mine. Please shoot me an email if interested. Regards!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر